אני מנחה 2 מעגלי גברים מתמשכים, בפורמט של קבוצת רכבת – נפגשים למחזור של 10 מפגשים, פעם בשבועיים. בסיום המחזור יש תחנה בה אפשר לרדת או לעלות על הרכבת. כלומר – לפרוש או להצטרף לקבוצה. רוב המשתתפים ממשיכים לעוד מחזור ועוד מחזור…
המפגש ה-8 הוא “אינטנסיב” – מפגש ארוך של כ-24 שעות כולל לילה בטבע. כל עוד מזג האוויר יאפשר נפגש במרחב של הטבע סביב האש הטובה 🔥 בטבע. 

המעגל שלנו הוא לא סדנא ולא קורס. המעגל הוא פעימת חיים בחייו של הגבר. מרחב לשתף בו בכל מה שעולה, ולחוות קבלה, הכלה, ושייכות יחד עם אותנטיות. במעגל יש מקום לכל גבר שרוצה בזה, והוא אינו ממוקד למצב משפחתי כזה או אחר. יצירת וקיום המעגל תלויה בכל אחד מהמשתתפים, בקטע של אחריות אישית, ולכן הבקשה היא להגיע לכל המפגשים, אלא אם כן יש באמת איזה עניין שמונע הגעה.
הכללים של המעגל שלנו: דיסקרטיות! מה שעולה במעגל נשאר במעגל. הקשבה מהלב ודיבור מהלב. נוכחות.

מה זה בכלל מעגל גברים, ולמה זה חשוב?

מעגל גברים זו לא המצאה ניו-אייג'ית טרנדית, גברים מכירים את הכוח של האחווה הגברית עוד מימי קדם עת התקבצו במערה סביב המדורה. גם בימינו יש ביטויים לאחווה הגברית הזו – בצבא, במילואים, בתנועת הנוער, בטיול בחו"ל, וכדומה. לא אחת, כגברים, אנחנו מחפשים את תחושת השייכות, החברות והתמיכה. את הכוח של הקבוצה שבה נחוש סולידריות ונוכל לקבל אמפטיה.

מעגל גברים הוא התכנסות של גברים לשיחה ולהקשבה, בהנחייה של מנחה אחד או שניים. כחלק מההתכנסות מקיימים לעיתים טקסים סמליים כמו הדלקת אש, הבעת כוונות, תנועה, מדיטציה, משחק וכדומה, עפ"י גישת המנחה ובהתאמה לאופי הקבוצה.

מעגל גברים

במעגל כולם שווים לכולם. כולם רואים ונראים על ידי כולם. במעגל גברים מתחייבים לדיסקרטיות הדדית: "מה שעולה במעגל – נשאר במעגל". מתחייבים לכנות ולאמת. במעגל בו נוכחים רק גברים, ללא השפעה נשית, הגברים מרגישים נוח יותר להיות משוחררים, כי אין את מי להרשים ואין מה להוכיח.

במעגל נותנים מנוחה לאגו, לציניות, לתבניות, לסטיגמות, לדעות ולהשקפות, ואז אין יותר "גבוה / רזה / יפה / מכוער / מסודר / מצליחן / תפרן", יש רק גבר, כמוני וכמוך. כשאנחנו נקיים מכל אלו, אנחנו יכולים להתחבר ללב – למה שמרגישים בפנים. כשזה קורה – מגלים שכולנו גברים שמתמודדים עם אתגרים דומים בחיים – בזוגיות, באבהות, במשפחה, בעבודה, בחברה, בהגשמה וכו'.

במעגל גברים בו יש כנות ואחווה – יש אמת. החברים במעגל לא יתנו לך "לערבב אותם" בקשקושים, גם אם אתה ממש טוב בזה, ומצליח לערבב את עצמך ואת הסובבים אותך עם הקשקושים האלו… במעגל כזה החברים יידרשו ממך כנות ואמת, ויעזרו לך להסיר את שכבות ההגנה ולהגיע לאמת הזו בעצמך. הפעולה הזו של לתת ביטוי מילולי לרגשות עמוקים וחבויים – להגיד בקול את האמת שלך, ללא פחדים ומסיכות, זו כבר הקלה גדולה ומשמעותית.

מעגל גברים זה גם כיף – לקחת הפסקה קצרה ממירוץ החיים, ולבלות 2-3 שעות עם גברים כמוך. במעגל כל גבר בוחר את מידת החשיפה המתאימה לו, מדייק לעצמו ולמשתתפים אילו תגובות מתאים לו לקבל, ואיך. בכך הוא מגלה מחדש מה טוב לו, מה מתאים לו, איפה הוא מרגיש בנוח. התובנה הזו על עצמו, עוזרת לו להבין ולראות באור חדש את הסובבים אותו – את אשתו, את הילדים, העובדים, המעסיקים וכו' ובכך הוא מייטיב את החיים של עצמו ואת של הסובבים אותו. הוא מגלה את המהות שלו וחוזר לקחת שליטה על החיים שלו.

התובנה הכי חשובה למי שיוצא ממעגל גברים היא: "אני לא לבד".
יש מקרים בהם זו תובנה מצילת חיים ממש.

הפידבקים של המשתתפים מבהירים לי כמה חשוב המעגל לגברים!". הנה כמה:

זה מגניב שיש דבר כזה בכלל... אני כבר כמעט 3 שנים משוחרר, וזה היה ממש חסר לי - לשבת ככה עם גברים שאני לא מכיר, ולהרגיש שייך..."
משתתף במעגל הגברים
בן 23
"אני לא מצליח לזכור מתי בפעם האחרונה ישבתי ככה, בפורום כזה, שהוא לא המשפחה שלי, ודיברתי על הרגשות שלי, והקשיבו לי! וגם לשמוע אחרים זה עורר אצלי דברים שלא זכרתי..."
משתתף במעגל הגברים
בן 41
"אף פעם לא חשבתי שאוכל לדבר ככה, עם לב פתוח, עם חבר'ה צעירים ממני ב-20 שנה ויותר, ולהרגיש שווה... זה נתן לי אפשרות להבין קצת את הבן שלי, וגם את עצמי, כשהייתי צעיר יותר..."
משתתף במעגל הגברים
בן 61